Skuteč
+420 777 499 023 (Po - Pá 09 - 17)
iveta@feev.cz

Naše kravičky

Created with Sketch.

Na pastvě máme k vidění masné plemeno Limousine. Základní stav stáda jsou čtyři kusy krav a od roku 2017 k nim máme plemenného býka. K odkoupení nabízíme vždy pouze celá živá telátka, kterým je půl roku až rok. Jak s nimi nový majitel naloží – zda-li mladého býčka či jalovičku ustájí nebo jej upotřebí na maso, je čistě na něm.

 

Něco o plemeni Limousine:

Plemeno pochází z oblasti Limousin, původní skot byl až do první poloviny 20. století používán především k tahu.[1] K práci byla vybírána zvířata velkého tělesného rámce, s pevným postojem a vynikajícím osvalením. Plemenná kniha byla založena v roce 1886.[2] Od roku 1900 se limousin šlechtí ve směru na masný skot s vysokou jateční výtěžností, velkým podílem svaloviny a nízkým sklonem k tučnění.

 

Zvířata jsou nápadná výrazným osvalením především kýty, beder a plece. Plemeno je rohaté, ale v poslední době šlechtění směřuje ke zvyšování podílu geneticky bezrohých jedinců.

Limousinský skot se vyznačuje dobrou chodivostí, odolností proti počasí, dobrou plodností a dlouhověkostí. Porody jsou snadné. Vynikající je též pastevní schopnost a konverze objemných krmiv. Býci vybraní k plemenitbě dosahují denních přírůstků 1300 g, ve výkrmu nemají sklon k tučnění a jatečná výtěžnost je vysoká. V České republice se úspěšně používá k zušlechťování stád a k produkci kříženců (nejčastěji s českým strakatým skotem).

Zajímavostí je, že nástěnné malby skotu v Lascaux ve Francii se podobají dnešním limousinům.

 

Letos v roce 2019 jsme dostali darem jalovičku plemene Jersey.