První mimiko / poprvé maminkou
Budete mít první miminko, nevíte si s něčím rady a nemůžete se vyznat v hromadě letáků?
Co si všechno pořídit?
1 – hygienické potřeby a přebalování
Dětský zásyp – velmi dobrý například pokud bude mít vaše miminko dvě bradičky a bude se mu zapařovat krček
Bepanten nebo Sudokrem na zadeček – Bepanten je dobrý například i na opruzené podpaží při letních vedrech
Vlhčené ubrousky – velké balení cca 70 ks v začátku spotřebujete průměrně jedno za týden
Plenky – denně spotřebujete přibližně 8 kusů plenek – takže balík po 42 ks počítejte na 5 - 6 dní
Přebalovací pult – pokud na něj nemáte prostor, přebalujte miminko alespoň na dece, látkové plence nebo čemkoliv co při přebalování můžete umazat a nebude vás to trápit, protože to otřete nebo hodíte do pračky
Nůžtičky na nehtíky pro nejmenší – nejlepší je stříhat nehtíky, když miminko usne
2 – koupání
Dětská vanička a podložka do vany – my máme molitanového medvídka s prohlubní tvaru miminka
Mycí přípravek – my používáme od Veledy dětskou měsíčkovou koupel, která obsahuje přirozené množství oleje, takže nemusíte po každém koupání miminko ještě mazat krémem nebo olejem.
Nejste si jistá správnou teplotou vody pro miminko? Může si pořídit i teploměr do vaničky, seženete ho do stovky.
Žínku a osušku vybírejte z měkkého příjemného materiálu.
3 – praní
Pro miminko je lepší pořídit si speciální šetrný prací přípravek – nabídek je spoustu, my používáme Qalt. Další existuje například Lovela, která je bez jakékoliv parfumace, takže necítíte žádnou vůni prádla.
Žehlička – nejlépe napařovací – miminkům žehlíme kvůli tepelné likvidaci bakterií a zároveň látka změkne a nebude miminko dráždit na pokožce.
4 – spaní
Pokud to vaše prostory jen trochu dovolují – spěte s miminkem nebo mu alespoň aplikujte postýlku vedle sebe. My jsme vyndali přední posuvnou stranu dětské postýlky a připevnili jsme jí těsně vedle mojí postele – je to praktické, když miminko potřebuje napít nebo podat dudlíček, jen se otočíte, podáte mu potřebnou věc a spíte dál. Může tak spát a zároveň miminko držet za ručičku.
Větší miminko se vám může pročůrat až do matrace, je tedy lepší mít ještě pratelnou podložku – chránič matrace pod prostěradlem.
Mikroplyšová dečka – je dobrá na cestování a kdykoliv, když jste na cestách a změní se počasí, máte miminko čím přehodit, nebo na ní položit s hračkou, přebalit a podobně.
Monitor dechu – velmi užitečná věc pro klidné spaní maminky – nám holčička ve třetím týdnu dostala rýmu a nachovala se první dva dny s takovým chroptěním, než zabrali nosní kapky, že nebýt monitoru dechu, tak jsem strachem ani neusnula, kdyby se náhodou začala dusit. Takže díky za tento vynález, protože vyspalá maminka je pro miminko velmi důležitá.
Chůvičky – využívám, když mi usne venku v kočárku, tak jí zakryji síťkou proti hmyzu, dám chůvičku a hurá na mytí nádobí a podobně.
5 – kojení a náhradní výživa
Kojení je pro Vaše miminko to nejdůležitější. Určitě je dobré pořídit si zklidňující krém nebo gel na podrážděné bradavky. Je možné je omývat i řepíkovým čajem. Dejte pozor i na moučnivku.
Odsávačka a alternativní dokrmování
Pokud máte problém s kojením – tím, že si například uženete zánět ledvin apod a nemůžete kvůli silným antibiotikům kojit, je dobré mít po ruce odsávačku, kterou si po dobu Vaší zdravotní neschopnosti budete odsávat mléko, které sice vylejete, ale nepřijdete tak o něj, než se uzdravíte. Děťátko je dobré mezi tím dokrmovat alternativně přes prst a dokrmovací hadičku, aby neztratilo sací reflex a po Vašem uzdravení se tak vrátilo zpět k prsu.
Co se týče náhradní výživy – je dobré vědět, že každá značka má několik druhů mléka nejen podle věku dítěte, ale i například hypoalergenní atd. My používáme Beba Comfort. Určitě je dobré mít pro každý případ jednu krabičku/plechovku doma, i když jí třeba nebudete potřebovat. Vašemu miminku nemusí zvolené mléko nebo značka vyhovovat. Je dobré, než úplně změníte značku, vyzkoušet od té značky například hypoalergenní mléko. Každá značka má trochu jiné složení a změna mléka znamená pro miminko přizpůsobování traktu jiným bakteriím.
Pokud má mimiko náhradní stravu, měli byste mu doplnit i pitný režim. Při kojení má totiž miminko dostatek tekutin z tzv. předního mléka, které při umělém mléce nemá. Nevypité mléko vylijte, vždy dělejte čerstvé.
Také doma mějte dostatečnou zásobu kojeckých vod.
V lékárně sežene dětské čaje již od 1. týdne věku Vašeho miminka.
Lahvičky – je potřeba si vybrat lahvičku s dudlíkem, který má úměrně velkou dírku dle věku miminka.
Mycí prostředek – používáme od Nuku na vymývání dětských lahviček
Sterilizátor – po každém použití lahvičky by se měla buď deset minut vyvařit v hrnci, což velmi dobře nahradíte sterilizátorem. Když už si ho budete pořizovat, doporučuji vzít větší variantu na více lahviček, do kterého pak mimo lahvičky můžete dát i různé zavírací krabičky na příkrmy, lžičky a podobně.
Lžička, která mění barvu při vysoké teplotě pokrmu – existují lžičky, které při velké teplotě mléka nebo příkrmu znění barvu – v prvních měsících jsem je hodně využila.
Dále doporučuji bylinkový čaj pro kojící maminky a v případě potřeby obnovy tvorby mléka homeopatika …
Pokud budete mít problémy s kojením a potřebovat radu nebo se budete chtít starat o miminko mnohem více přírodně, doporučuji kontaktovat laktační poradkyni: https://www.facebook.com/katarinapruvodkynematerstvim
Dudlík – pokud se rozhodnete dát vašemu miminku dudlík, určitě vyberte s ortodonickým asymetrickým tvarem silikonu.
6 – oblečení
Látkové pleny – i přesto, že je nebudete používat na přebalovaní, si jich určitě několik kusů pořiďte. Jednak je potřeba plena na vážení u vašeho praktického lékaře, pak je využijete například i v kočárku – miminka se do nich rádi zamotávají před spaním.
Zabalovačka – doporučuji na suchý zip – mašličky jsou sice krásná věc, ale když miminko během hodiny 5x rozbalujete, protože se mu něco nelíbí, tak byste ty mašle nejraději zahodili…
Bodýčka – určitě zohledněte teplotu doma a venku – my jsme měli miminko v zimě a bydlíme ve starém domě, takže jsem několik prvních měsíců využila bodýčka pouze s dlouhým rukávem – až teď v letních parnech dáváme krátký rukávek. Určitě si pořiďte 5 max 10 kusů od každé velikosti – víc jich není potřeba, miminko tak rychle roste, že mu je dáte každé možná 4-6x a budete dávat další velikost.
Tepláčky a ponožky nebo dupačky – opět stačí ve stejném množství jako bodýčka. Okolo půl roku věku si děťátko ponožky rádo sundává, proto jsou pak lepší punčošky nebo např. polodupačky.
Mikinka, svetýrek – stačí 2 až tři kusy na přeprání – menšímu miminku se lépe oblékají rozepínací, většímu miminku okolo půl roku, když už se otáčí na bříško, doporučuji mikinku přes hlavičku, aby ho zbytečně na bříšku netlačilo zapínání.
Overálky – my jsme téměř nevyužili, ale pokud má nedej Bože miminko například úraz hlavičky, tak je lepší mu nepřetahovat bodýčko přes hlavu a mít rozepínací overálek – nebo celorozepínací bodýčko. Nicméně každému vyhovuje něco trochu jiného.
Čepice nebo klobouček – 2-3 kusy na výměnu
Bundička nebo kombinéza – opět dle ročního období
Dopředu si určitě zajistěte velikosti 50, 52, 56, 62 – což je zhruba do 4 měsíců věku miminka. Ostatní velikosti zajistíte postupně a spoustu věcí jistě dostanete i od rodiny a přátel jako dárek.
7 – kočárek, autosedačka, šátek, nosítko, houpací lehátko (sedátko)
Kočárek – je praktické, když máte skládací kočárek s vyměnitelnou korbičkou. Když je miminko malinké a potřebujete s ním někam jet, je fajn, když můžete autosedačku – tzv. vajíčko – nasadit na kočárek místo korbičky. Třetím nástavcem většinou bývá tzn. golfáč. I přídavná taška před korbičku je velmi užitečná.
Autosedačka – tzv. vajíčko – je dobré, když je součástí sady ke kočárku. Větší autosedačku miminku určitě nedávejte dřív ,než začne sedět samo.
Nosící šátek – miminko je vám blíž a zároveň uděláte i některé domácí práce. Pokud si nejste jistá, že Vám nošení miminka bude vyhovovat, určitě si nepořizujte drahý šátek. Mrkněte buď na nějaký z druhé ruky nebo my máme za velmi rozumnou cenu z lidl-shopu.
Nosítko – pro větší děti – parádní věc, když na něj batole naučíte, můžete pak vyrazit i na výlet do lesa nebo na hrady a zámky. A hlavně – když potřebujete na nákupy – osobní zkušenost: Ještě jsem neměla nosítko, potřebovala jsem vyzvednout něco ve výdejně balíčků, měla jsem půlroční holčičku v ruce a musela jsem požádat pána za mnou, aby mi pomohl dát krabici do tašky. Kdybych už měla nosítko, byla bych v tu chvíli soběstačná.
Mimo jiné – abychom miminku od malinka neničili zádíčka, je potřeba dodržovat správné techniky nošení kojence. Mimo klasiku je oblíbená poloha třeba „tygřík“. Existuje i kniha a je možné se objednat i na různé semináře s praktickým vyzkoušením.
Sledujte také jak se Vám miminko vyvíjí. V dnešních očkovacích průkazech je na zadní straně popsáno, ve kterém měsíci by se Vaše miminko mělo pohybovat. Někdy je dobré navštívit rehabilitační sestřičku. Ta Vám pomůže nastavit cviky, které miminko rozvíjí. Některé například i z „Vojtovy“ metody.
Houpací lehátko – má tři funkce – pro malé miminko lze nastavit polohu do lehu, pro větší do sedu a když „podrazíte“ zadní opěrky, vnikne vám na kulaté konstrukci i houpátko. Není doporučováno praktickými lékaři, aby v něm děťátko bylo často, protože nepřispívá správnému vývoji zádových svalů. První měsíce jsem se naše miminko nanosila několik hodin i v noci. Pak jsem objevila houpátko. Nemusíte hodiny přešlapovat, ale sednete si do křesla a houpáte. Doporučuji především ženám po císařském řezu, které by se neměli moc namáhat. Ve své podstatě nahrazujete starou známou kolíbku. Teď v houpátku už jen svačíme, ale i tak našlo své využití hlavně co se týče funkce zklidnění miminka.
8 – hnízdečko, mantinely, ohrádka, hračky
Hnízdečko – měli jsme v obýváku na gauči prví 2-3 měsíce. Pokud chcete českou domácí výrobu – doporučím paní Zdenu – v případě zájmu předám kontakt.
Hračky – využijete až když je miminko zhruba tříměsíční a začínají ho pomalu zajímat věci kolem sebe. Výborné jsou hračky na rozvíjení motoriky a zraku – jedna z důležitých věcí – aby měla hračka černobílé prvky, to je první velká barevný rozdíl, na kterém si miminko trénuje zrak.
Výborná je hrací podložka s hrazdičkou a případně i vbudovaným mantinelem, ale je to finančně náročnější záležitost. My jsme dostali hrazdičku bez mantinelu, tak jsme ho okolo hrazdičky vytvořili z tvrzeného polystyrenu. Jeden polystyren rozřezaný na díly 15 cm na výšku mantinelu, na které jsme jako obal použili starší povlečení na peřinu, které jsme nastříhali na proužky a sešili na bocích. Měli jsme takto udělaný hrací prostor na rozloženém gauči, aby miminko bylo ve vyšší poloze a případně na něj netáhlo.
Ohrádka – vždy záleží na všem prostoru a možnostech. My jsme pořídili ohrádku 140 x 200 cm, protože zatím nedisponujeme dětským pokojíčkem a máme doma pejska. Aby děťátko bylo co nejvíce v čistotě, teple a mělo prostor, do spodu ohrádky jsem opět umístila tvrzený polystyren, který izoluje chlad od země, na to máme 3 cm molitan doma pošitý látkou a mantinely vysoké 30 cm z molitanu tloušťky 1 cm opět pošité doma stejnou látkou. Mantinely jednak zabraňují vnuknutí chlupů z pejska a druhak opět zajistí tepelnou izolaci vůči starým dveřím a průvanu pod nimi. Do velké ohrádky se maminka pohodlně vejde k děťátku a tím tak trochu nahrazuje dětský pokojíček, navíc si maminka může v klidu odběhnout ke sporáku nebo na toaletu, protože se miminku v příjemném měkkém uzavřeném prostředí nemá co stát.
9 – příkrmy
O zavádění příkrmů je určitě vhodné si něco přečíst v odborné literatuře, poradit se s vaším lékařem, ale i se řídit selským rozumem a hlavně tzv. šestým smyslem, který Vám řekne, co je pro Vaše miminko právě to nejlepší. My jsme dostali knihu „Vaříme pro kojence a batolata“, která je velmi pěkně zpracovaná, je zde vypsán i seznam potravin a v jakém věku s nimi začít. Ale také se tím neřídíme zcela 100 %.
Důležité je mít tyčový mixér a vhodné hrnce a nádobí na vaření a uchovávání potravin. Můžete udělat i větší množství jídla a dát si porce do vysterilizovaných sleniček do mrazáku krz úsporu času, ale nejlepší je samozřejmě čerstvé jídlo.
Hlavní součástí jsou kvalitní suroviny. Nejlepší jsou samozřejmě ty z vaří zahrádky. Pokud máte alespoň trochu prostoru, určitě mějte domácí zeleninu, ovoce i maso a vajíčka a med v takové míře jaké je to jen možné. Lepší věc pro Vaše děťátko udělat nemůžete. Pokud bydlíte v bytě, rozhlédněte se ve svém okolí, od koho by šlo domácí suroviny zakoupit.
Ohřívačka jídla – na bázi vodní lázně – jídlo je ohřáté za několik vteřin na potřebnou teplotu, a navíc si můžete pořídit i variantu s kabelem na autoohřívání na cesty.
10 - lékárnička
Když tyto věci budete mít po ruce, určitě tím nic nezkazíte. Lepší než o půlnoci zjistit, že Vám něco chybí.
Teploměr - do zadečku, případně snímací dálkový teploměr.
60 % líh na ošetřování pupíčku po příchodu z porodnice + čtverečky
Paralen 100 – čípky pro děti od 7 kg
Vincentka nosní sprej 0+
Nosní odsávačka – stačí obyčejná, máme i na vysavač, ale zatím jsme nepoužili. Před odsáváním je dobré použít vincentku. Změkčí hlen a ten jde pak snadněji odsát. Pro šetrnější aplikaci vincentky jsem vždy stříkla do skleničky a kapičku natáhla do injekční stříkačky a potom pomalu aplikovala do ucpaného nosánku.
Mast Pupík – bylinková směs zmírní bolesti bříška při prdících
Baby calm – bylinné kapky – výborné na trávení miminka, ušetřili nám mnoho pláče
Glycerinové čípky – dětské
Easy lax – na zácpu
Smecta pomeranč a vanilka pro nejmenší
Mucosolvan pro nejmenší
Dologel – gel na zklidnění dásní při prořezávání zoubků. Existuje několik variant gelů, nám nejvíc jak konzistencí, tak chuťově i velkým množstvím v balení vyhovuje tento gel. Typ – nemáte vždy sterilně čisté ruce, abyste mohli gel aplikovat na prst a potřít dásně? Naneste gel na dudlík.
Osobní zkušenost – dva měsíce v kuse nás trápila zácpa. Nepomohli nejrůznější probiotika, až příroda. Rozvařila jsem hrušku, rozmixovala v převařené kojenecké vodě tak, aby mi z jedné hrušky vzniklo přibližně 350 – 400 ml a denně jsem jí dávala vypít z lahvičky s větší dírkou přibližně 90-100 ml. Hrušky se osvědčili.
Na závěr
Pokud máte kamarádku, po které můžete pár věcí „podědit“, rozhodně se tomu nebraňte. Nejen z úspory financí, ale především tím šetříme životní prostředí, co se týče zbytečného odpadu. Děláme to pro naše děti, aby jednou nežili na skládce odpadu.
Nejdůležitější – maminky – snažte se si práci co nejvíce usnadnit a hodně odpočívejte a nebojte se zeptat nebo požádat o pomoc své okolí – ŠŤASTNÁ A SPOKOJENÁ MAMINKA = ŠTASTNÉ A SPOKOJENÉ MIMINKO 😊
Výše uvedené řádky prosím berte jako doporučení a řiďte se svým vlastním rozumem a srdcem.
Přejeme Vám hodně štěstí, zdraví a lásky.